Създаден е първият Център за подкрепа на семейства с редки диагнози в България

В България официално е създаден Център за подкрепа на семейства с редки диагнози. Това е изключително важна стъпка в осигуряването на по-добра подкрепа, информация и достъп до ресурси за семействата, засегнати от редки заболявания. Създаването на такъв център бележи значителен напредък в усилията за подобряване на качеството на живот на пациентите и техните близки, като им предоставя насоки, помощ и възможности за свързване с експерти и други семейства.

Защо този център е необходим?

Семействата на хора с редки диагнози често се сблъскват с множество предизвикателства – от липса на информация и подкрепа до трудности в намирането на подходящи медицински грижи и социални услуги. В много случаи те остават изолирани и без ясни насоки за справяне със специфичните нужди на близките си.

Центърът за подкрепа на семейства с редки диагнози играе ключова роля в осигуряването на необходимата информация, помощ и емоционална подкрепа за родителите и настойниците на хора с редки заболявания. Той служи като място, където семействата могат да получават насоки от специалисти, да обменят опит с други семейства и да намират подходящи ресурси за справяне с предизвикателствата.

Основни цели и дейности на центъра

Центърът за подкрепа на семейства с редки диагнози предлага на семействата необходимите ресурси и насоки, като изпълнява няколко ключови функции:

  • Предоставяне на информация – Семействата получават актуални данни за състоянието на редките диагнози, наличните терапии, социални услуги и правата на пациентите.
  • Психологическа и емоционална подкрепа – Организират се индивидуални и групови срещи с психолози и терапевти, които подпомагат родителите и близките в справянето с предизвикателствата.
  • Свързване с експерти – Центърът улеснява достъпа до консултации с медицински специалисти, генетици и социални работници.
  • Обучения и семинари – Провеждат се обучителни сесии за родители и социални работници, за да се повиши информираността и знанията относно редките заболявания.
  • Създаване на общност – Организират се срещи, форуми и събития, които свързват семействата и им предоставят платформа за споделяне на опит и подкрепа.

Какво означава това за семействата?

Създаването на Център за подкрепа на семейства с редки диагнози е огромна стъпка напред за българските пациенти и техните близки. Това означава, че семействата ще имат достъп до необходимите знания, психологическа и социална подкрепа, както и възможност да се свържат с други хора, преминаващи през подобни предизвикателства.

От 01 януари 2025 година, центърът функционира като Център за социална рехабилитация и интеграция и предлага безплатни услуги – психологическо консултиране, социален работник, рехабилитация, арт терапия, медиация за хора с редки болести и техните семейства на адреси:

Кабинет за информиране и консултиране:

GSM: 0876510846
info@huntington.bg
гр. София, бул. Генерал Данаил Николаев 26, етаж 1, кабинет 10

Център за подкрепа на семейства с редки болести:

GSM: 0876510846
info@huntington.bg
гр. София, жк. Дружба 1, блок 2, вход А, етаж 1, обект 5

Националният алианс “Редки болести България” ще продължи да следи развитието на процеса и ще наблюдава дейността на Центъра за подкрепа на семейства с редки диагнози, който е по инициатива на Сдружение „Българска Хънтингтън Асоциация“. Целта на инициативата е създаване на устойчиви и иновативни решения в подкрепа на хората, засегнати от редки болести.

Споделяне:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Print
Новини

Подобни публикации

Сдружение „Ретина България“ с нова видео поредица в подкрепа на хората с макулна дегенерация

Шест видеа, една мисия: помощ за хората с макулна дегенерация Макулната дегенерация, свързана с възрастта (МДСВ), е едно от най-честите дегенеративни заболявания на ретината и

Станете член

Можем да постигнем повече, когато сме обединени!