Членове

Retina Bulgaria

Ретина България

Сдружение „Ретина България“ е ръководена от пациенти организация, насърчаваща изследователската дейност и застъпваща се за политиките за живеещите с редки генетично унаследяеми и свързани с възрастта дегенерации на ретината. Сдружението е юридическо лице с нестопанска цел, извършващо дейност в обществена полза, регистрирано на 23.07.2018 г. в Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ към Агенцията по вписванията. Основано от пациенти с дегенеративни заболявания на ретината и членове на семействата им, Сдружението развива дейността си през годините досега в сътрудничество с членовете си (пациентите), научно-медицинските си съветници, партньорите си от индустрията и с други граждански организации.
За изграждането на капацитет и развитие на съгласувани инициативи Ретина България работи в мрежа с организациите-членки на Retina International www.retina-international.org, EURORDIS-Rare Diseases Europe www.eurordis.org, както и с общността на пациентските застъпници и медицинските специалисти от Европейската референтна мрежа по редки очни болести ERN-EYE https://ern-eye.eu

image 2335

„Национално сдружение на пациентите с митохондриални заболявания“

„Национално сдружение на пациентите с митохондриални заболявания“ е създадено от родители на деца с митохондриални заболявания през декември 2019 година. То е юридическо лице с нестопанска цел в обществена полза и е вписано в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел с ЕИК 205933240.

Сдружението е член на:
• International Mito Patients (https://www.mitopatients.org/).
• EURORDIS, Европейската организация за редки болести (https://www.eurordis.org/).

Член на УС е пациентски застъпник в Европейската референтна мрежа по невро-мускулни заболявания (ERN EURO-NMD https://ern-euro-nmd.eu).

Българска Хънингтън Асоциация

Сдружение “Българска Хънтингтън Асоциация”” е създадено през 2014 г. от пациенти и семейства на хора с редки и хронични неврологични заболявания. Регистрирано е като юридическо лице с нестопанска цел в обществена полза и е вписано в регистъра на ЮЛНЦ под ЕИК 176658639. Сдружението е доставчик на социални услуги с приоритет хора с редки болести и техните семейства и развива активно възможностите за психосоциална подкрепа и рехабилитация в България. Реализира дългогодишно партньорство с най-големият ресурсен център за редки диагнози в Европа – Фрамбу, Норвегия.
Сдружението е член на- Европейската организация по редки болести EURORDIS, Европейската Хънтингтън Асоциация (EHA), Мрежата на ресурсни центрoве за редки болести в Европа – Rare Resource Net и е Учредител на Сдружение “Редки болести България”.
Председателят на Сдружение “Българска Хънтингтън Асоциация” – координатор на групата на пациентските застъпници в Европейската референтна мрежа по редки неврологични заболявания ERN-RND (https://ern-rnd.eu).

LOGO BSSM 1

Българско Сдружение “Синдром на Мошковиц" (ТТП)

Българско Сдружение “Синдром на Мошковиц (ТТП)” е създадено през 2019 г. от пациенти и семейства на пациенти с тромботична тромбоцитопенична пурпура. Регистрирано е като юридическо лице с нестопанска цел в обществена полза и е вписано в регистъра на ЮЛНЦ под ЕИК 205622175.

Сдружението е член на следните организации:
– Eвропейска организация по редки болести EURORDIS
– Сдружение “Редки болести България”

Председателят на Българско Сдружение “Синдром на Мошковиц (ТТП)” е пациентски застъпник в Европейската референтна мрежа по заболявания на кръвта ERN EuroBloodNet (https://eurobloodnet.eu/) и инициатор за учредяване на International TTP Network.

Together Fighting Sarcoma

Сдружение "Заедно срещу саркома"

Сдружение „Заедно срещу саркома“ е основано през м. май 2022 година от родители и техни подръжници на деца засегнати от различни форми на саркома. Ние сме називисима неправителствена организация в обществена полза, чията основна цел е да повиши информираността за едноименното заболяване, да предостави психологична подкрепа на пациентите със сарком и да създаде общност за взаимопомощ, където засегнатите хора да могат намерят отговор на въпросите си.

Сдружението е член на следните международни организации:
– Глобалната мрежа за защита на пациентите със сарком (Sarcoma Patients Advocacy Global Network);
– Международната организация на децата с рак ( childhood Cancer International);
– Eвропейска организация по редки болести EURORDIS;
– Европейската Коалиция на Пациентите с Рак (European Cancer Patient Coalition);

Nataliya_Foundation_Logo

Фондация "Наталия"

Посветени сме на подкрепата и помощта към хората, засегнати от редки болести. Стремим се да увеличим осведомеността и да предоставим ценни ресурси на хората с редки боолести и техните семейства, които се борят с предизвикателствата на живота след поставяне на рядката диагноза. Изпитвайки лична връзка с редките болести чрез нашата дъщеря Наталия, ние вярваме, че можем да направим положително въздействие и да помогнем на другите да преминат този път със смелост и щастие. Заедно можем да направим разлика в живота на хората с редки болести.
Какво предлагаме:

Информация и консултации за редки болести
Подкрепа за пациенти и техните семейства
Организиране на събития и инициативи за повишаване на осведомеността
Сътрудничество с медицински специалисти и организации.

BANP Eye 1

Българската асоциация на пациентите с нарколепсия

Фондация „Българска асоциация на пациентите с нарколепсия“, накратко БАПН, съществува от март 2022 в помощ на хората с нарколепсия и тези, които се грижат за тях. Асоциацията насърчава достъпа до ранна диагностика, качествено лечение и емоционална и практическа подкрепа за по-пълноценен живот.

ALA 1

Сдружение „Асоциация лицеви аномалии – АЛА"

Сдружение „Асоциация лицеви аномалии – АЛА“ е основано през 1997 година от родители на деца с вродени лицеви аномалии и медицински специалисти, участващи в комплексното лечение на състоянието.

Основни цели на организацията ни са: осигуряване на възможно най-доброто лечение за децата с ВЛА и превенция на изоставянето им в институция, проследяване на развитието на пациента и психологическа подкрепа както за новите родители, така и за порасналите деца.

logo_pituitary_association

Асоциация Хипофиза

Сдружение Асоциация Хипофиза
Мисията на сдружението е да помага на пациенти с редки заболявания на
хипофизата – акргомегалия, синдром на Кушинг и други.

ФАСТ БЪЛГАРИЯ

Сдружение „ФАСТ България“

Ние сме клон на FAST, водеща глобална организация, посветена на лечението на синдрома на Ангелман. Като част от нашата мисия, ние работим за напредъка на научните изследвания и осигуряването на ефективни терапевтични решения за всички засегнати от синдрома на Ангелман, без значение от възраст, генотип или местоположение.
Нашето сдружение играе ключова роля в глобалната мрежа от клонове на FAST, всяко ръководено от отдадени родители на деца със синдром на Ангелман. Заедно движим напред научните изследвания, подкрепяме местни и международни инициативи и свързваме нашата общност с глобалните усилия за намиране на лечение.

Pulmon hypert

Сдружение „Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония“ (БОППХ)

 Сдружение „Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония“ (БОППХ) е организация, която в пълнота разбира предизвикателствата, с които се сблъскват болните и техните близки. От създаването на организация през септември 2012 г. се стремим да насърчим контактите и съпричастността между пациентите, както и адаптирането им към променения им начин на живот. Целим да подобрим тяхното психическо и физическо благосъстояние чрез форми на подкрепа от личен, организационен и финансов характер. Помагаме и за разпространението на научната информация за заболяването. БОППХ е пълноправен член на PHA EUROPE , EURORDIS и ESOT-ETPO alliance.  На  9.10.2012 г.  бе подписан меморандум за сътрудничество с PHA USА.

Председателят на БОППХ е пациентски застъпник в Европейската референтна мрежа по  редки белодробни болести (ERN LUNG – https://ern-lung.eu/ ).